کانادا
appointment for biometric: https://visa.vfsglobal.com/tur/en/can

ویزای اقامت موقت، نوعی ویزا است که از سوی بخش ویزای سفارت کانادا صادر می گردد و به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک دیدار کننده، دانشجو و یا نیروی کار وارد خاک کانادا شوید.
انواع ویزاهی توریستی کانادا
ویزای های توریستی کانادا عموما برای یکی از موارد زیر مورد نیاز می باشد:
۱-بازدید از اعضای خانواده و فامیل
۲-بازدید از کانادا برای مقاصد تجاری و بازرگانی
۳-بازدید تفریحی و توریستی
۴-دوره های آموزشی کمتر از 6 ماه
شرایط لازم برای دریافت ویزای اقامت موقت(ویزای دیدار)
شما باید به افسر ویزا اثبات کنید که دارای شرایط درج شده در قانون مهاجرت می باشید.
از جمله موارد مهم عبارتند از:
1-باید افسر ویزا را متقاعد کنید که در پایان اقامت موقت کانادا را ترک خواهید کرد.
2-نشان دهید که از توان مالی لازم برای اداره خود و اعضای خانواده خود در مدت زمانی که در کانادا اقامت دارید، برخوردار می باشید.
3-قصد تحصیل و یا کار در کانادا را ندارید مگر آنکه مجوزهای لازم را کسب نمایید.
4-فردی قانونمند هستید و دارای سوابق جنایی نمی باشید .
5-تمامی مدارک مورد درخواست افسر ویزا را ارائه نمایید تا پذیرش شما میسر گردد.
6-همچنین باید از سلامت جسمی لازم برخوردار باشید ( در صورت نیاز معاینات پزشکی را به انجام برسانید.)
7-تمامی اعضای خانواده که قصد دارند با متقاضی اصلی وارد خاک کانادا شوند باید هر یک به صورت جداگانه فرم تقاضای ویزا را تکمیل نمایند و وجه ویزا را به حساب سفارت واریز کنند.
8-در صورت تشخیص افسر ویزا شما و یا هر یک از اعضای خانواده باید معاینات پزشکی را انجام دهید و نتیجه آزمایشات را برای بخش صدور ویزا ارسال نمایید تا پس از بررسی های لازم در صورت صلاحدید افسر ویزا نسبت به صدور ویزا برای شما و یا هر یک از اعضای خانواده اقدام گردد.
دعوتنامه

درخواست ویزای دیدار برای کانادا مستلزم ارائه دعوت نامه از سوی میزبان در کانادا می باشد، اطلاعات ذیل به دوستان و یا بستگان شما در تهیه و تنظیم دعوتنامه کمک می کند.
ارائه دعوت نامه تضمین کننده صدور ویزای دیدار نمی باشد. افسران ویزا درخواست متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهند و تعیین می نمایند که متقاضی حائز شرایط مندرج در قانون مهاجرت می باشد و یا خیر.
اطلاعات مورد نیاز میزبان جهت صدور دعوتنامه

با نوشتن دعوتنامه شما از نظر قانونی مسئولیتی در قبال فرد دیدار کننده از کانادا را نخواهید داشت. باید اطلاعات واقعی ارائه نمایید و سعی کنید به تعهدات خود در دعوتنامه عمل نمایید. پس از ارسال دعوتنامه برای مهمان خود، وی می بایست در هنگام تسلیم درخواست ویزای دیدار موقت، دعوتنامه را به سفارت یا کنسولگری کانادا در خارج از کانادا ارائه نماید.
دعوتنامه شما باید حاوی اطلاعات ذیل در مورد مهمان شما باشد:
1-نام کامل
2-تاریخ تولد
3-آدرس و شماره تلفن فرد
4-نسبت شما با فرد دعوت شونده( مهمان)
5-هدف از سفر
6-مدت زمانی که فرد دعوت شونده ( مهمان) قصد دارد در کانادا اقامت داشته باشد.
7-جزئیات مربوط به محل اقامت و هزینه های زندگی
8-تاریخ ترک کانادا از سوی مهمان
دعوتنامه شما همچنین باید حاوی اطلاعات ذیل در خصوص میزبان باشد:
1-نام کامل
2-تاریخ تولد
3-آدرس و شماره تلفن در کانادا
4-شغل
5-شهروند کانادا هستید یا دارای کارت اقامت دائم(PR) می باشید.
6-تصویری از مدرکی که نشانگر وضعیت اقامت شما در کانادا می باشد.
7-جزئیات مربوط به خانواده شما، شامل اسامی و تاریخ تولد همسر و وابستگان(ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد.)
8-تعداد کل نفراتی که در منزل شما اقامت دارند.(ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد.)
9-درخواست سوپرویزا صرفا برای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان می باشد.
اخذ ویزای توریستی کانادا
فرایند اخذ ویزای توریستی کانادا حدود 16 هفته به طول می انجامد؛ اگرچه مدت زمان نسبتا کوتاه برای اخذ ویزای توریستی کانادا نکته مثبتی است ولی در عین حال به این معنی است که اگر متقاضیان مدارک مورد نیاز را به طور کامل ارسال نکنند سفارت کانادا معمولا پرونده را مردود کرده و شانس تکمیل دوباره پرونده را به متقاضیان نمی دهد.
مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی:
1-اصل پاسپورت های جدید و قدیمی با حداقل یکسال اعتبار (صفحه اول و صفحاتی که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند، حتما باید اسکن شوند).
2-ترجمه شناسنامه هر یک از متقاضیان.
3-ترجمه سند ازدواج (اگر زن و شوهر با هم اقدام می کنند) .
4-تکمیل فرم درخواست ویزا Application form
5-تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information
6- 2 قطعه عکس رنگی با سایز ۴٫۵*۳٫۵ با زمینه روشن که به تازگی گرفته شده باشد .
7-ترجمه سند ملکی در صورت وجود( اسناد ملکی منگوله دار و غیر منگوله دار شامل مبایعه نامه – قرارداد پیش خرید و غیره یا اجاره نامه در صورتی که تاریخ آن تمدید شده واعتبارداشته باشد.)
ترجمه مدارک شغلی ( برای صاحبان مشاغل جواز کسب، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، اساسنامه شرکت، کارت بازرگانی، اظهار نامه ثبت شرکت،پرینت گردش حساب سه ماه یا شش ماه شرکت،آخرین برگه مالیاتی شرکت، آخرین لیست بیمه شرکت + برگه پرداخت ،پروانه طبابت، پروانه نظام مهندسی و یا پروانه بهره وری لازم است و برای کارمندان باید نامه اشتغال به کار، سه فیش حقوقی آخر و حکم کارگزینی یا حکم بازنشستگی خود را ارائه دهند) .
8-گواهی لاتین بانکی از گردش حساب های سپرده و اگر سپرده ای دارید که در ماه سود ماهیانه دریافت می کنید لطفاً پرینت (ریز) حساب یا گواهی از بانک که در آن قید شود در ماه چقدر سود دریافت می کنید.
گردش حساب سه ماه و یا شش ماهه از حساب های جاری و کارکرد دارمتقاضی و نامه تمکن Bank Statement به زبان انگلیسی ممهور به مهر امور بین الملل بانک ها
9-در صورتی که متقاضی ، خانم متاهل باشد علاوه بر مدارک خود، مدارک همسر هم نیاز است.
10-دعوتنامه با تاریخ و امضاء به همراه مدارک مالی و کارت شناسایی فرد دعوت کننده و مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت کننده (در صورت نبود دعوتنامه ارائه رزرواسیون هتل الزامی است).
11-رزرو بلیط رفت و برگشت به کانادا
12-رضایت نامه کتبی والدین برای خروج فرزند، درصورتی که فرزند زیر ۱۸ سال آنها به تنهایی یا با یکی از والدین سفر می کند.
13-کپی اجاره نامه و یا سند ملکی منزل دعوت کننده
14-گواهی کاری دعوت کننده یا آخرین فیش حقوقی دعوت کننده
15-گواهی حساب بانکی دعوت کننده
16- آخرین برگ پرداخت مالیاتی Notice of assessments یا T4 دعوت کننده
اعتبار ویزای کوتاه مدت کانادا:
اعتبار ویزاهای کانادا به هنگام ورود به کانادا توسط افسران اداره مهاجرت و مرزبانی کنترل می شوند. به طور معمول متقاضیان ویزای توریستی و دیداری می توانند حداکثر تا شش ماه در کانادا اقامت داشته باشند. کسانی که سوپر ویزا دریافت کرده اند اجازه دارند تا دو سال در کانادا بمانند. اگر ویزا به صورت Multiple صادر شده باشد چند بار ورود است و به دارنده ویزا امکان می دهد به طور متعدد وارد کانادا شود.
فرزاندانی که بدون والدین سفر می کنند:
در صورتی که فرزندان زیر ۱۸ سال بدون والدین سفر می کنند باید رضایت نامه کتبی والدین خود را به همراه سایر مدارک ارائه نمایند و باید مشخص شود وظیفه سرپرستی از وی در مدتی که در کانادا اقامت دارد با چه کسی است. هم چنین اگر فقط یکی از والدین همراه فرزند باشد، باید رضایت نامه والد دیگر را داشته باشد.
توصیه می گردد که فرمهای سفارت توسط افراد کارشناس و آگاه تکمیل گردند.
واریز وجه سفارت در آنکارا
بدنبال تعطیلی سفارت کانادا در تهران حساب بانکی سفارت در تهران نیز مسدود گردید.لذا کلیه متقاضیان باید وجه ویزا را در آنکارا واریز نمایند و اصل فیش پرداختی را به همراه سایر مدارک به سفارت کانادا در آنکارا ارسال نمایند، از آنجا که امکان واریز وجه در آنکارا برای بسیاری از هموطنان مقدور نمی باشد و این امر مستلزم صرف وقت و هزینه فراوانی می باشد ، لذا این شرکت وجه متقاضیان را در آنکارا به حساب بانکی مربوطه واریز نموده و اصل فیش های پرداختی را تحویل متقاضیان می نماید.
توضیح اینکه از تاریخ 11 دسامبر 2013 دفتر VAC اقدام به انجام خدمات بیومتریک (انگشت نگاری ) در آنکارا نموده و در قبال انجام این خدمات وجهی تحت عنوان هزینه بیومتریک باید واریز گردد. ما در آنکارا علاوه بر واریز وجه سفارت ، واریز هزینه بیومتریک را نیز انجام می دهیم. با این تفاصیل خود متقاضی حتماً باید برای انجام بیومتریک در آنکارا حضور داشته باشد، البته شامل افراد زیر 14 سال و همچنین بالای 80 سال نیست.

ایمیل سفارت

ankra@international.gc.ca

re-ankara-im-enquiry@international.gc.ca

Check your application status
http://www.cic.gc.ca/english/my_application/status.asp

http://www.cic.gc.ca/search-recherche/index-eng.aspx?search

ADDRESS VAC:Canada Visa Application Centre,Ankara
İşçi blokları Mh. Muhsin yazıcioğlu Cd. no.57/A/regnum Sky Tower çankaya-ankara

ANKARA

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/application-forms-guides.html